...

Co To Jest Strona www

Wstęp: "Krótko na temat tego czym są strony internetowe, jak się je przygotowuje oraz jakie pełnią funkcje i jak nimi zarządzać."

Czego dowiesz się z tego wpisu?

Co to jest strona www?

Strona www to zbiór informacji na dany temat często mających charakter informacyjny, edukacyjny, komercyjny i/lub rozrywkowy. Cechuje je pewien ustalony i powielany schemat działania. Chociaż są tworzone przez osoby o odmiennych poglądach, wpływach kulturowych i narodowościach – ich schemat ogólny funkcjonuje na całym świecie w podobny sposób. Jak widzisz są cyfrowym zapisem informacji. Są coraz częściej wykorzystywane jako źródło dochodu.

Budowa strony internetowej

Każda strona internetowa wykonana w odpowiedni sposób posiada trzy podstawowe bloki:

  • Header [góra strony]
  • Body [środek strony]
  • Footer [dół strony]

Header strony

Powinien zawierać wszystkie elementy nawigacyjne strony/sklepu/serwisu internetowego. Często ma również logo oraz panel logowania. Ostatnie trendy w projektowaniu zmieniają nieco koncepcję header-a, ale nie będę teraz o tym pisać.

Body

Jak sama nazwa wskazuje (w dosł. tłum. Ciało) zawiera wszystkie najważniejsze bloki z treścią. Elementów ciała strony jest całe mnóstwo. Ich użycie zależy jedynie od wyobraźni twórcy. Zazwyczaj w body umieszcza się treści artykułów, zdjęcia, filmy itp.

Oczywiście to co umieścimy w body będzie treścią na której chcemy żeby skupił się użytkownik.

Footer potocznie zwany stopką to miejsce na dane kontaktowe, przydatne linki oraz zawarcie informacji o ochronie praw intelektualnych właściciela serwisu. Również warto dodać jakiegoś typu możliwość zapisania się na newsletter. To zawsze pomaga w kontakcie z potencjalnymi użytkownikami.

Funkcje stron internetowych czyli co to jest strona www na kilku przykładach

Strony rozrywkowe:

YouTube

co to jest strona www

Oczywiście jest to platforma wideo, której początki sięgają lat 90-tych ubiegłego wieku. YouTube powstał jako strona do dzielenia się materiałami wideo. Obecnie stanowi źródło rozrywki coraz bardziej doceniane przez osoby publiczne.

Netflix

co to jest strona www

Strony informacyjne:

Platforma do streamingu czyli przesyłania do użytkownika filmów oraz seriali. Oczywiście Netflix jest platformą płatną, ale jakże wartą każdej wydanej na niego złotówki.

Polsat News

Serwis informacyjny poświęcony bieżącym wydarzeniom z kraju i ze świata.

… i tak dalej 🙂

Jak zarządzać stroną internetową?

Ogólniki

Oczywiście zarządzanie stroną internetową nie należy do zadań bardzo trudnych. Ujmę to tak… mała strona – mały problem, większa strona – większy problem. Co mam na myśli mówiąc mała czy większa. Co to jest strona internetowa? – to linijki kodu. Pojedyncza strona może mieć ich nieskończenie wiele, a taka jak ta na której teraz jesteś – ma ok. 100 tys. linijek kodu. Jak widzisz – wszystko zależy od ilości danych którymi trzeba zarządzać.

Jakie zadania ma typowy Webmaster/Administrator strony?

Administrator strony internetowej trochę przypomina stróża. Jego zadaniem jest pilnowanie żeby strona działała poprawnie, reagowanie w trakcie problemów oraz konserwacja systemu. Najczęstsze zadania Webmastera to optymalizacja kodu witryny, aktualizacja oprogramowania, tworzenie kont użytkowników itd. Oczywiście każda firma/strona internetowa ma inne wymagania co do zarządzania i nie można tu generalizować.

AUTOR WPISU

Profesjonalnie zajmiemy się Twoim pomysłem. Skontaktuj się jeżeli chcesz osiągnąć sukces.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.